Životní kouč hodnoty
Kvě 29 2017

Životní hodnoty, jako návod k použití vašeho JÁ

Každé rozhodnutí, které učiníme, ať už se jedná o objednávku v restauraci, výběr partnera nebo dilemata v zaměstnání, je ovlivněno našimi životními hodnotami. Pokud je rozhodnutí v jejich souladu, cítíme se dobře. Pokud ne, cítíme se zmateně nebo nepříjemně. Jsem přesvědčen, že většina z nás by vždy raději volila první variantu. Často se však stane, že se to nepodaří. Pokud však známe své životní hodnoty, můžeme snáze pochopit sami sebe, druhé i naše rozhodnutí. Jak na to?

Hodnotový kouč

Každý z nás si v sobě nosí svůj vlastní soubor životních hodnot. Ten nám byl z části vnuknut během výchovy a částečně jsme si ho vytvořili sami na základě životních zkušeností, vzorů a často i díky lidem, kteří nás obklopují. Tento seznam obsahuje desítky zásad, které nám jsou blízké, kterými jsme tvořeni a díky jejichž dodržování se cítíme být sami sebou.

Pokud však nejednáme v souladu s tímto „naším manuálem“, chováme se jako někdo jiný, což nás často vede k nepříjemným pocitům, nervozitě a pochybnostem. Asi jako kdybychom se snažili nastavit televizi Sony s návodem na televizi Samsung, což by jistě vedlo k mnoha nepochopením a možná i nadávkám. Podobného nedorozumění se však v běžném životě často dopouštíme, pokud neznáme vlastní životní hodnoty. Pokud sami sebe dostatečně nechápeme, pokud nevíme, jak jsme nastaveni. Na čem nám záleží nejvíce. Na čem méně. Jaké chování nepřekousneme a na čem si doslova zakládáme.

Co nám znalost vlastních hodnot přinese?

Jen během jednoho dne učiníme desítky, ne-li stovky rozhodnutí. Malých, velkých, zásadních. Budeme-li při kterémkoli na pochybách, pomůže nám náš „manuál“. Víme-li, že naší životní hodnotou je péče o tělo v podobě zdravého jídla, zcela jistě si v restauraci neobjednáme vepřové koleno, nehodíme do nákupního košíku mraženou pizzu, nebudeme živi na polévce z prášku. Pokud se rozhodujeme nad změnou zaměstnání, je to stejné. Známe-li naše životní hodnoty a víme, že chceme pomáhat lidem, nezatěžovat životní prostředí a pracovat v rodinné atmosféře, rozhodnutí, zda nastoupit do petrochemického korporátu, bude jasné.

Koučink rozhodnutí

Znalost našich hodnot nám pomáhá, poznat sami sebe. Rozhodovat se rychleji a v souladu s naším JÁ. Pomáhá nám to lépe pochopit ty, vůči kterým chováme antipatie, protože často je to právě díky rozporu životních hodnot. Díky ukotvenému souboru životních hodnot s námi také krize a neočekávané životní situace tolik nezamávají. Budeme konzistentní a klidní.

Jak sestavit svůj „manuál“?

Znáte své hodnoty? Znáte 10 nejsilnějších? Dokážete je teď hned vyjmenovat?

Vezměte si velký papír, tužku a napište na něj vše, co považujete ve svém životě za důležité. Pište to na všechna možná místa a zatím nic neřaďte podle důležitosti. Napište jich alespoň 20. Na čem vám záleží, bez čeho nemůžete existovat, co potřebujete, abyste se cítili dobře, abyste jednali správně.

Pokud stále nemáte 20 hodnot, vzpomeňte si na někoho, ke komu nechováte sympatie a vzpomeňte si proč. Pokud vás kolega v práci rozlaďuje, protože nedodržuje termíny, možná je právě dochvilnost jednou z vašich hodnot. Vzpomeňte si na své vzory. Co na nich obdivujete a co se v sobě snažíte pěstovat? Zažili jste vypjaté životní situace? Co v nich pro vás v tu chvíli bylo nejdůležitější? To všechno se dá zařadit mezi hodnoty.

Hodnotový kouč

Máte-li alespoň 20 položek, gratuluji. Nyní si podtrhněte pouze 10 z nich. Ty, které jsou opravdu stěžejní. Bez kterých byste zešíleli. A nyní těch zkuste těch 10 seřadit podle důležitosti.

Nyní máte základní manuál pro své JÁ. To co leží před vámi, je vaše esence. Pokud jste sestavili seznam poctivě, jste to Vy a při dalším rozhodování už víte, jaké rozhodnutí je správné a jaké vás udělá šťastnějšími. Možná díky tomu přehodnotíte svůj pohled na kolegy, přátelé, partnery nebo současnou životní situaci. Možná toho využijete k vytvoření cíle, který vás bude motivovat, těšit a hřát na cestě skrze každodenní rozhodování.

Jak mohou takové životní hodnoty vypadat? Každý je má jiné. Inspirovat se můžete například těmito: Ocenění, životní prostředí, láska, slušnost, tvořivost, sebekázeň, důvěra, spolupráce, víra, tolerance, pravda, velkorysost, rodina, přátelství, zdraví, upřímnost, stabilita, loajalita, svoboda, harmonie, humor, prosperita, respekt, vzdělání, sebepoznání, dochvilnost, spolehlivost. Pokud je jedno slovo málo, můžete hodnotu popsat třeba: Žít ve spokojené rodině. Mít přátele, se kterými si člověk rozumí. Mít zajímavou práci. Pomáhat především své rodině a přátelům. Žít ve zdravém životním prostředí. Žít zdravě, starat se o své zdraví. Mít práci, která má smysl a je užitečná. Žít v hezkém prostředí. Žít podle svého svobodného přesvědčení. Pracovat v kolektivu sympatických lidí.

 

Se sestavením žebříčku životních hodnot vám může pomoci i životní kouč, který vás pomocí otázek a speciálních technik dovede k pochopení sebe sama. K porozumění různých životních situací i k důslednějšímu dodržování hodnot, na kterých je třeba stále pracovat.

V každém případě vám přeji mnoho štěstí s novým manuálem.

 

0 Komentářů
Sdílej příspěvek
Prozatím zde nejsou žádné komentáře

Odeslat komentář