Neradí
Čvn 06 2017

Neradí, jednou provždy neradí!

Během své cesty životního kouče se téměř každý den potýkám se zlidovělým názorem široké veřejnosti, podle kterého dává kouč rady. „Jo ty jsi kouč!,“ říkají „ a v čem lidem radíš?“ zní běžná reakce po odpovědi na otázku, čím se živím. Proto si neodpustím článek, který do jisté míry doplní znalosti veřejnosti ohledně životního koučinku. Sorry jako. Kouč prostě neradí.

Neradí

Dovolím si upravit nesmrtelnou hlášku z filmu Pelíšky, kdy se Péťa ptá, jestli hoří ho****. Na, radí kouči?

„Pane učiteli, radí kouči?“

„No, třeba sportovní ano.“ Tak by mohla znít odpověď Jaroslava Duška.

Ano. Sportovní kouč předává svému svěřenci široké množství informací, od techniky, přes strategii, tréninkové plány a často i podporu v závodě. Radí. Sdílí své znalosti a zkušenosti. Vše řečené se však týká sportu. Sportovec poslouchá svého trenéra/kouče a je zde jasná hierarchie moudrý kouč a poslušný sportovec.

V běžném životě může tápající a po informacích toužící člověk najít radu například u mentora, učitele nebo konzultanta tedy člověka se zkušenostmi na daném poli, ze kterého by měla ona informace pocházet. Ať už z obchodních dovedností, IT oborů, práce s lidmi nebo včelařství. Opět je zde, obrazně řečeno, výše postavený mentor (člověk s osobní zkušeností) a níže posluchač, který pak radu může aplikovat na svůj problém.

Dobrý životní kouč vám však onu radu nedá. On jí totiž nemusí znát. Kouč nemusí být odborník na oblast, ze které přicházíte, ani nemusí mít zkušenosti s tím problémem, se kterým přicházíte. Co však kouč má, je nekonečná víra ve vás. V klienta a jeho intelekt, v jeho moudrost a v jeho schopnost přemýšlet. Kouč nepřichází s řešením vaší situace. Kouč vám pomocí otevřených otázek a různých nástrojů pomůže najít vaše vlastní řešení. To má pak pro klienta i mnohem větší váhu a tím spíš se po své cestě rozhodne vyjít vpřed.

 

Mnoho lidí říká: „Kouč? Já bych si nikdy nenechal radit od kouče.“ A ve svém výroku mají nevědomky pravdu. Kouč jim opravdu nebude říkat, co mají se svým životem dělat. Zároveň jim však může poskytnout novou perspektivu, nový pohled na věc, nové aspekty celého dilematu. Životní kouč pokládá otázky, které si sám klient nepoloží. Často i díky tomu, že v daném oboru zkušenost nemá. Je-li však kouč otevřený, naladěný na klienta a je zvědavý, položí často otázku, kterou si odborník na dané téma nikdy nepoloží.

Hierarchie kouče a koučovaného je vyrovnaná. Kouč věří v moudrost klienta a klient věří ve schopnosti kouče, dovést jej na místa, která je potřeba prozkoumat. Kouč klientovi nic nenařizuje, nepoučuje ho, nerozporuje to, co klient říká. Kouč je největší fanoušek klienta a zároveň průvodce na jeho cestě. Kouč je podpora. Kouč je pozorovatel. Kouč je přihrávač. Kouč je zodpovědný za to, aby si klient ze sezení odnesl to, co chce. Rozhodnutí, pochopení, svou další cestu.

Pokud jste ještě služby životního kouče nevyzkoušeli jen proto, že nechcete, aby vám někdo radil, můžete tento argument hodit za hlavu a okusit co všechno vám koučink může přinést.

 

0 Komentářů
Sdílej příspěvek
Prozatím zde nejsou žádné komentáře

Odeslat komentář